Środa Popielcowa to jeden z najważniejszych dni w roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Obchodzony jest on 46 dni przed Wielkanocą, czyli w pierwszy dzień okresu Wielkiego Postu. Jest to czas refleksji, skupienia i modlitwy, a popiół, którym wierni zostają posypani podczas mszy, symbolizuje pokutę i przypomina o przemijaniu życia.
Tradycja posypywania głów popiołem sięga starożytności, kiedy to wierzono, że popiół oczyszcza duszę. W Kościele katolickim rytuał ten został przyswojony w VI wieku i od tamtej pory jest praktykowany w dniu Środy Popielcowej. Podczas mszy kapłan błogosławi popiół, który powstaje z wypalania gałązek palmowych, poświęconych w niedzielę palmową, i posypuje nim głowy wiernych, mówiąc słowa: “Pamiętaj, że z prochu jesteś i w proch się obrócisz”.
Środa Popielcowa jest dniem pokuty i refleksji, a wierni są zachęcani do rozważenia swojego życia i nawrócenia się. W tym dniu obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a także zachęca się do uczestnictwa we mszy świętej. W ciągu całego okresu Wielkiego Postu katolicy są zachęcani do modlitwy, postu i jałmużny, a także do bardziej intensywnego skupienia na relacji z Bogiem i drugim człowiekiem.
Środa Popielcowa jest czasem wyjątkowym dla katolików na całym świecie. To okazja do głębokiej refleksji nad swoim życiem, nawrócenia się i pogłębienia relacji z Bogiem. Popiół, którym zostają posypani wierni, przypomina o przemijaniu życia i zachęca do skupienia się na duchowych wartościach. To czas, który warto poświęcić na modlitwę, refleksję i odnowę duchową.
Dziś w naszym kościele gościła kamera Telewizji Świętokrzyskiej. Materiał zamieszczamy poniżej: