1 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych, wspominamy wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła.
Msze Święte
W przeddzień wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych (dnia zadusznego) serdecznie zapraszamy do udziału w Mszach Świętych sprawowanych na kieleckich cmentarzach poprzedzone procesją.
- Cmentarz Komunalny w Cedzynie – Msza Św. o godz. 12:00 pod przewodnictwem ks. bpa Jana Piotrowskiego,
- Cmentarz na “Piaskach” przy ul. Zagnańskiej – Msza Św. o godz. 11:00 pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Florczyka,
- Cmentarz “Nowy” przy ul. Spokojnej – Msza Św. o godz. 11:00 pod przewodnictwem ks. bpa Andrzeja Kalety,
- Cmentarz “Stary” przy ul. Ściegiennego – Msza Św. o godz. 13:00 pod przewodnictwem ks. z parafii katedralnej.
Przypominamy, że Uroczystość Wszystkich Świętych należy do tzw. świąt nakazanych, które zobowiązują nas do udziału w Eucharystii. Msze Święte w naszym kościele sprawowane są w obrządku niedzielnym.
Dla osób wierzących pamięć o zmarłych wyraża się przede wszystkim w modlitwie – dlatego nie wystarczy przynieść na grób kwiaty, czy zapalić znicze. Należy starać się ulżyć w cierpieniu duszom przebywającym jeszcze w czyśćcu. Możemy to zrobić poprzez ofiarowane w ich intencji Msze św., modlitwę – zarówno wspólnotową czyli tzw. wypominki, jak i indywidualną – szczególnie różaniec.
Dodatkowo w dniach 1-8 listopada Kościół zezwolił, aby wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych mogli pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, w pozostałe zaś dni listopada odpust cząstkowy, który można ofiarować za zmarłych cierpiących w czyśćcu.
Warunki konieczne do uzyskania odpustu zupełnego:
Darowania kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy
w Sakramencie Pokuty i Pojednania, czyli odpustu dostępuje tylko wierny, który jest odpowiednio dysponowany i wypełniający określone warunki. Normy dotyczące odpustów wydane przez najwyższą władzę kościelną regulują te warunki, jakie ma spełnić wierny.
- Aby otrzymać odpust zupełny, oprócz wykluczenia przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także lekkiego, konieczne jest wykonanie czynu obdarzonego odpustem i spełnienie trzech warunków: spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca Świętego.
- A jedną spowiedzią sakramentalną można zyskać kilka odpustów zupełnych, podczas gdy z jedną Komunia Świętą i jedną modlitwą według intencji Ojca Świętego zyskuje się tylko jeden odpust zupełny.
- Te trzy warunki mogą być wykonane kilka dni przed lub po wypełnieniu czynu obdarzonego odpustem. Jednakże zaleca się, aby Komunia Święta i modlitwa według intencji Ojca Świętego były w dniu, którym wykonuje się przewidziany czyn obdarzony odpustem.
- Jeśli jest brak pełnej dyspozycji, albo nie został wypełniony w pełni czyn obdarzony odpustem i nie zostały spełnione trzy warunki, zyskuje się tylko odpust częściowy.
- Wypełnia się w pełni warunek modlitwy według intencji Ojca Świętego omawiając według jego intencji jeden raz „Ojcze nasz…” i jeden raz „Zdrowaś Maryjo…”. Pozostawia się także dowolność każdemu wiernemu, aby odmówił pobożnie jakąkolwiek inną modlitwę według osobistej pobożności.
Odpust za zmarłych:
udziela się odpustu zupełnego wiernemu, który ofiarowuje się tylko za dusze w Czyśćcu, gdy:
- w poszczególne dni od 1 do 8 listopada, pobożnie nawiedzi się cmentarz i pomodli się za zmarłych, także w sposób myślny;
- w dniu, w którym obchodzi się Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych nabożnie nawiedzi się kościół lub kaplicę i odmówi się Ojcze nasz i Wierzę w Boga.
Udziela się odpustu częściowego wiernemu, który ofiarowuje się tylko za dusze w Czyśćcu, gdy:
- pobożnie nawiedzi się cmentarz i pomodli się za zmarłych, także w sposób myślny;
- pobożnie odmówi się Jutrznię lub Nieszpory z Oficjum za zmarłych lub inwokację Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
Dojazd na cmentarze
Samochodem
Jak co roku w rejonie cmentarzy dokonywana jest zmiana organizacji ruchu drogowego.
Zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzach na Piaskach, ul. Ściegiennego i Spokojnej oraz w Cedzynie obowiązywać będą od północy z dnia 28/29.10.2022 r. (piątek/sobota) do dnia 01.11.2022 r. (wtorek) do godziny 22.00.
- Cmentarz “Stary” i “Nowy”:
Ulicami jednokierunkowymi będą:- ul. Sołtysiaka „Barabasza” na odcinku od ul. Ściegiennego do al. Legionów (nie dotyczy komunikacji zbiorowej);
- ul. Kwasa na odcinku od ul. Mahometańskiej do ul. Sołtysiaka „Barabasza”;
- ul. Spokojna na odcinku od ul. Ściegiennego do ul. Langiewicza;
- ul. Langiewicza na odcinku od ul. Spokojnej do ul. Mała Zgoda;
- ul. Zgoda na odcinku od ul. Spokojnej do ul. Mała Zgoda oraz od ul. Miodowicza do ul. Mała Zgoda
- ul. Mała Zgoda od ul. Zgoda do Ściegiennego,
- ul. Ściegiennego na odcinku od ul. Sołtysiaka „Barabasza” do ul. Husarskiej.
Natomiast na odcinku ul. Ściegiennego od pl. J. Piłsudskiego do ul. Sołtysiaka „Barabasza” będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy.
- Cmentarz na Piaskach:
Prawe pasy ruchu na każdej z jezdni ul. Zagnańskiej od wysokości ogrodów działkowych do ronda przy ul. Piaski Małe przeznaczone będą na parkowanie równoległe. - Cmentarz w Cedzynie:
- wzorem lat ubiegłych, utwardzone pobocze za ulicą Wikaryjską (jadąc od centrum) zostanie wykorzystane jako pas ruchu dla pojazdów skręcających w prawo w ulicę Cmentarną, natomiast pas środkowy będzie przeznaczony tylko dla pojazdów jadących na wprost.
- na ulicy Cmentarnej obowiązywały będą zakazy zatrzymywania się pojazdów po obu stronach.
- na ul. Sandomierskiej za skrzyżowaniem z ulicą Wikaryjską do ulicy Warzywnej wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się pojazdów po obu stronach;
- Na ul. Warzywnej obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w stronę ul. Kieleckiej. Dojazd do ul. Warzywnej odbywał się będzie od strony ul. Cmentarnej.
- Parkingi
Dla kierujących udających się na cmentarz przy ul. Ściegiennego dostępny będzie parking przy stadionie „Suzuki Arena” (bezpłatny wyłącznie w dniu 01.11.2022). Dostępne będą także parkingi przy pomniku Homo Homini oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.
Osoby odwiedzające cmentarze na Piaskach i w Cedzynie będą mogły korzystać z parkingów znajdujących się przy nekropoliach.
Mapa zmian organizacji ruchu drogowego – strona www.mzd.kielce.pl
Komunikacją zbiorową
W okresie Wszystkich Świętych komunikacja miejska będzie wzmocniona o dodatkowych dziesięć specjalnych linii C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7, C8, C9 i C10 oraz linii dodatkowych 4C, 30C, 44C, 106C.