W Wielką Sobotę Kościół również nie sprawuje Mszy Świętej, ponieważ Jezus zstąpił to Otchłani. Do godziny 13:00 w naszym kościele odbywało się, staropolskim zwyczajem, błogosławieństwo pokarmów na nasze stoły świąteczne.
O godz. 19:00 rozpoczęta została najpiękniejsza Liturgia Roku, czyli Wigilia Paschalna pod przewodnictwem ks. Daniela.
Zgodnie z bardzo dawną tradycją ta noc powinna być czuwaniem na cześć Pana (Wj 12, 42). Wierni, posłuszni upomnieniu Ewangelii (Łk 12, 35 nn), trzymając w rękach zapalone świece, powinni być podobni do ludzi, którzy oczekują swego Pana, aby, gdy powróci, zastał ich czuwających i zaprosił ich do swego stołu.
Wigilia tej nocy ma następujący układ: po krótkim obrzędzie światła (jest to pierwsza część Wigilii) Kościół święty rozważa wielkie dzieła, jakich Pan Bóg dokonał od początku dla swego ludu, oraz wyraża ufność w słowo i obietnice Boże (część druga czyli liturgia słowa); następnie, gdy zbliża się dzień Zmartwychwstania, Kościół wraz ze swymi nowymi członkami, odrodzonymi w chrzcie (część trzecia), zostaje zaproszony do stołu, który Pan przygotował swojemu ludowi przez swoją śmierć i zmartwychwstanie (część czwarta).
fot. A. Janota